سایت تخصصی الکترونیک مرتضی کرمی
طراحی و ساخت پروژه های دانشجویی الکترونیک و رباتیک

برای دریافت آخرین مطالب سایت در کانال تلگرامی ما کافیست روی آیکن بالا کلیک کنید.

mkelectronics@


آخرین ارسال های تالار گفتمان
بازدید : 390 مرتبه
تاریخ : 9 تیر 1393

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که می‌توان پیل خورشیدی چوبی ساخت. محققان لایه‌ای نازک از جنس چوب ساخته و از آن برای ساخت پیل خورشیدی استفاده کردند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، نتایج نشان داد این پیل 10درصد کارایی بالاتری نسبت به پیل‌های رایج دارد.

از آنجایی که ورق‌های کاغذی، بسیار ارزان قیمت بوده و نسبت به مواد پلاستیکی زیست‌سازگار هستند بنابراین مزیت زیادی نسبت به پیل‌های خورشیدی معمولی دارند. چالش موجود در مسیر ساخت این پیل‌ها آن است که پیل خورشیدی باید به قدری شفاف باشد که نور بتواند از آن عبور کند و از سوی دیگر باید به قدری ضخیم باشد که پرتوهای خورشید پراش یافته و جذب شوند.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 325 مرتبه
تاریخ : 4 خرداد 1393

 

دوستان گرامی بارها وبارها درکلاسهای خودعرض کردم که اختراعات اساسا نباید چیزهای بسیارپیچیده باشندبلکه ساده ترین چیزهایی که مشکلی رابتواند حل کند برای بشریت اختراعی مفیدمحسوب می شود.

این بار به جای اینکه راه را آب بزنید، باید توی آب، یک راهی پیدا کنید! وقتی سیل می‌آید یا به هر دلیلی، آب رودخانه یا جوی طغیان می‌کند و شهر را آب فرا می‌گیرد، این چراغ‌های نصب‌شده کف خیابان، با پرتوهای ال-ئی-دی خود نورافشانی می‌کنند و روی سطح آب، یک مسیر نورانی ایجاد می‌کنند تا اتومبیل‌ها بتوانند به خصوص در شب، راه خود را پیدا کنند و احیانا با موانع موجود در دو طرف جاده برخورد نکنند. نکته‌ی جالب اینجاست که باتری‌های این چراغ‌ها توسط آب باران شارژ می‌شوند.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 361 مرتبه
تاریخ : 4 خرداد 1393

دوستان عزیزم بارها وبارها درکلاسهای خودعرض کردم که اختراعات اساسا نباید چیزهای بسیارپیچیده باشندبلکه ساده ترین چیزهایی که مشکلی رابتواند حل کند برای بشریت اختراعی مفیدمحسوب می شود.

وقتی کارگران در جایی وسط خیابان مشغول کار هستند یا حادثه‌ی رانندگی اتفاق افتاده و باید ماشین‌ها را از وقوع حادثه مطلع کرد، این سیستمی که در شکل بالا می‌بینید، ایده‌ی خوبی می‌تواند باشد. تعدادی پایه‌ی هرمی‌شکل زردرنگِ مخصوص مواقع خطر، که با یک تسمه‌ی جمع‌شدنی به هم مرتبط هستند. این تسمه در واقع نواری از  او-ال-ئی-دی است که با انرژی خورشیدی کار می‌کند. نورِ تابیده‌شده، یک حفاظ برای افراد می‌سازد و عابران را از ورود به داخل، منع می‌کند.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 288 مرتبه
تاریخ : 19 آذر 1392

  

باکتری‌های ای-کولی به دلیل بیماریزا بودن بسیار بدنام هستند اما گروهی از دانشجویان چینی برای این موجود اعتباری جدید و نو به ارمغان آورده اند و می خواهند کاربرد آن را با تبدیل کردن ای-کولی ها به ابزاری برای ذخیره اطلاعات، تغییر دهند. به گزارش خبرگزاری مهر، این محققان شیوه ای چنان موثر برای ذخیره اطلاعات بر روی DNA این باکتری ها یافته اند که میزان ذخیره اطلاعات بر روی یک گرم از این باکتری ها با میزان اطلاعات ذخیره شده بر روی 450 دیسک سخت دو ترابایتی برابری می کند.

این ابزار زیستی ذخیره اطلاعات با اینکه به تازگی در حال متولد شدن است اما پدیده ای جدید به شمار نمی رود و تا کنون بیش از یک دهه بر روی آن مطالعه و تحقیق انجام گرفته است. اما با این حال تا کنون رمزگذاری اطلاعات بر روی DNA این باکتری ها نمایشی و تنها به منظور نشان دادن عملی بودن این روند بوده است.

برای مثال چند سال پیش گروهی از دانشمندان ژاپنی معادله نسبیت انیشتین را بر روی DNA این باکتری رمز نویسی کردند  تا نشان دهند این کاری شدنی است، سه سال پس از آن محققان در هنگ کنگ نشان دادند نه تنها می توان متن را بر روی این باکتری ها ذخیره کرد، بلکه تصویر، موسیقی و فایلهای ویدیویی را نیز می توان در DNA باکتری های ای-کولی گنجاند.

 لینک ثابت
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami

اخیرا طرحی تحت عنوان "پروژه مغز انسان" در سوئیس کلید خورده که هدف نهایی اش شناخت کامل مغز انسان و توسعه سریع ترین کامپیوتر جهان بر اساس مدل سازی از آن است. در این میان، شرکت های مختلفی از جمله کوالکام هم تلاش هایی را به طور جداگانه در این راستا صورت می دهند. محققین شرکت کوالکام توانسته اند رباتی را طراحی کنند که قادر به یاد گرفتن مهارت های جدید است و بدون نیاز به کدهای برنامه نویسی، در شرایط مختلف از عهده یک سری انتخاب ها بر می آید.

این چیپ جدید که "پردازنده زیروث کوالکام" نامیده شده، در رده واحدهای پردازنده عصبی موسوم به NPU دسته بندی می شود. کوالکام برای این چیپ، یک سری ابزارهای نرم افزاری تدارک دیده که به کمک آن ها می توان، بدون کدنویسی، رفتار خوب و بد را به کامپیوتر ها آموزش داد.

 


ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های رباتیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 357 مرتبه
تاریخ : 10 آذر 1392

رای خلق بسیاری از دستاوردهای تکنولوژیک، به خصوص در حوزه هوا فضا، یکی از الهام بخش ترین منابع موجود، جانوران پیرامون ما هستند. موجوداتی که در طول هزاران سال تکامل پیدا کرده و به سیستم هایی تمام عیار تبدیل شده اند.

طبق یک قانون نانوشته، هر گاه مهندسان بخواهند به ساخت هواپیما، هلیکوپتر، یا هر ماشین پرنده ای دست بزنند یا سیستم های موجود را اصلاح کنند، اول از همه سراغ ساختار فیزیکی و شیوه عمل پرندگان و حشرات پرنده رفته و از آن ها الهام می گیرند.

اما ظاهراً محققان دانشگاه نیویورک قصد دارند مسیر نامتداولی را پیش گرفته و یک موجود آبزی و شناور را برای ساخت یک ربات پرنده، منبع الهام خود قرار دهند.

 ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های رباتیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 262 مرتبه
تاریخ : 10 آذر 1392

تلاش‏های قبلی در زمینه ساخت ربات‏های پادارِ شناگر همگی منجر به ربات هایی شده‏ اند که مقادیر زیاد آب را به اطراف پرتاب می کنند و این موضوع سبب ناکارآمدی ربات و همچنین ایجاد مزاحمت و اختلال در محیط زیست می شود.

همانند همیشه نگاهی به الگوهای طبیعت می تواند راهکارهای موثری را در پیش روی توسعه علم و تکنولوژی قرار دهد. از این رو بررسی نحوه حرکتی جانوارن چهارپا که اغلب (به منظور بهره گیری از منابع غذایی روی خشکی و درون آب) شناگران ماهری هم هستند، نتایج جالبی در بر داشته است؛ این گونه جانوران قادرند دست ها و پاهای خودشان را با درجات بالایی از آزادی و حرکت، حتی بدون اینکه آنها را از آب خارج کنند، به طور موثری برای ایجاد نیروی حرکت جلوبرنده (Thrust) استفاده کنند.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های رباتیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 317 مرتبه
تاریخ : 8 آذر 1392

ویژگی جالب این ربات، در حرکات بسیار طبیعی و روان آن است. بدنه خارجی آن توسط نرم‌افزارهای CAD طراحی شده و به کمک یک چاپگر سه بعدی پرینت شده است. بدیهی است که استفاده از این روش و چاپ سه بعدی بسیار هزینه‌بر و وقت‌گیر است؛ نتیجه مشخص این روش نیز ایجاد گلوگاه در خط تولید خواهد بود. دلیل اصلی مشکل در تأمین سفارشات نیز همین مورد است. بنابراین شرکت Robugtix در نسخه‌ی T8X تصمیم به استفاده از روش تولید قالبگیری تزریقی برای تولید اسکلت خارجی ربات گرفته است و همین روش علت اصلی این کاهش قیمت به شمار می‌رود. به علاوه این ربات جدید از امکانات بی‌سیم، حسگر لمسی و سامانه شارژ جدیدی بهره می‌برد.

Xادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های رباتیک
ارسال توسط mortezakarami

پس از گذشت یک سال، مریخ نورد کنجکاوی تا کنون بخش های زیادی از خاک مریخ را در نوردیده و پشت سر گذارده است. اما تا کنون همیشه برای حرکت، نیازمند کنترل زمینی و توسط راننده انسانی بوده است. ولی حالا داستان عوض شده است.ناسا هفته گذشته اعلام کرد که «کنجکاوی» را به قابلیت طی مسیر بدون نیاز به راننده مجهز کرده است. نرم افزاری که برای این منظور روی کنجکاوی نصب شده، پیش از این بر روی پسرعموی آن (Opportunity) برای گشت و گذار مریخی مورد استفاده قرار گرفته است.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های رباتیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 198 مرتبه
تاریخ : 27 شهریور 1392

نسل بعدی پردازنده های Core اینتل (Broadwell) ترانزیستورهای ۱۴ نانومتری دارند

در همین هفته بود که مدیرعامل اینتل، برایان کرزانیک، یک کامپیوتر ویندوز ۸ با چیپ Broadwell (نسل بعد از Haswell) را در گردهمایی توسعه دهندگان اینتل رونمایی کرد و قول داد که در سال ۲۰۱۴ دستگاه های مشابه بیشتری را خواهیم دید.

 
فعلا زود است به عملکرد این چیپ بپردازیم و ترجیح می دهیم هر چه نزدیک تر به زمان عرضه محصولات مبتنی بر آن، چنین مواردی را موشکافی کنیم. ولی فرآیند تولید ۱۴ نانومتری به کار رفته در این چیپ، مرزهای ذهن انسان را در می نوردد.

 ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 321 مرتبه
تاریخ : 27 شهریور 1392

یکی از مشکلات مهندسی به هنگام ساخت خودروهای الکتریکی فضای محدود برای قرار دادن باتری است.

محققان آمریکایی موفق به ساخت سنسورهایی شده‌اند که می‌توانند ۲۰ تا ۳۰ درصد از حجم مصرف باتری‌ها را کاهش دهند.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 289 مرتبه
تاریخ : 27 شهریور 1392

شرکت اینتل به فناوری نسبتا ارزانی دست یافته است که قدرت انتقال داده را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

آنها با استفاده از تراشه‌های سیلیکونی مجهز به فناوری اپتیک می‌توانند داده‌ها را با سرعت ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه منتقل کنند. این در حالی است که کابل‌های مسی رایج توانایی انتقال حدود ۸ گیگابایت بر ثانیه را دارند.ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 239 مرتبه
تاریخ : 9 شهریور 1392

دنیای ربات ها همیشه پر است از جذابیت و هیاهو. اگر خوب نگاه کنیم متوجه می شویم که آنها هم در کنار ما متولد می شوند , زندگی می کنند و در بسیاری از امور کمک حالمان خواهند شد. با تغییر فصول نسلهای جدیدی از رباتها با کارایی هایی متفاوت تر از همیشه به جمع ما می پیوندند. زمستان در راه است و در اکثر نقاط کره زمین سر و کله سرما و یخبندان کم کم پیدا می شود. برف هم که نقل مجلس زمستانی است.

این ربات نارنجی خوشکلی را که در تصویر مشاهده می کنیدRoofus نام دارد و قادر است به جای 25 مرد کار کرده و برف ها را پارو کند. اگرچه روش مرسوم فعلی استفاده از موتور های الکتریکی و یا دیزلی است. اما این ربات قادر است بدون استفاده از سوخت های فسیلی وظیفه خود را انجام دهد. سیستم فرمان پذیری آن به کمک یک عدد لینک کنترل از راه دور قابل برنامه ریزی است . در ساخت این ربات مسیر یابی به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد و بعد از آن به کمک انواع چرخ دنده های مکانیکی برف ها را پارو کرده و مسیر را هموار می سازد.

 ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های رباتیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 323 مرتبه
تاریخ : 9 شهریور 1392

شاید شما هم با من هم عقیده باشید. وجود یک کیک خامه ای و شکلاتی در هر جشن و مراسم مانند تولد از واجبات است. امروز با یک گجت الکترونیکی آشنا می شوید تا برش کیک های خود را دقیق و آسانتر انجام داده و با تکنولوژی روز هم قدم شوید.
 
آنچه که در تصویر مشاهده می کنید ظرفی مخصوص برش کیک است. این ظرف که Deni4100 نام دارد تنها با 4 عدد باتری قلمی روشن می شود. کافی است که کیک دایره ای شکل خود را پس از طبخ در این ظرف سرو کرده و آن را روشن کنید.


ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
بازدید : 385 مرتبه
تاریخ : 9 شهریور 1392

مخلوط کردن آب سرد و گرم تا رسیدن به دمایی متعادل برای شستن ظرف و یا دوش گرفتن همیشه باعث اتلاف بیهوده آب می‌شود. اما در یک ابتکار جالب از شرکت Ihouse شیر آب هوشمندی طراحی شده که به تکنولوژی تشخیص چهره افراد مجهز است.

 ادامه مطلب ...
موضوع : اخبار - تازه های دنیای الکترونیک
ارسال توسط mortezakarami
.

*باجذاب ترین مطالب الکترونیک همراه ماباشید*

سایت مارابه دوستان خودمعرفی کنید.

 

صفحه ی بعدی (/120957-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2) 1 | 2 | 3 | 4 | 5 صفحه ی قبلی (0)
نمایش صفحه ی 1 از 5   |   15 نمایش در هر صفحه

مطالب اخیر
نظر سنجی
به نظرشماسطح کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

مشاهده نتایج نظر سنجی


پیوند ها

اسلایدر

دانلود فیلم